Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,

βρισκόμαστε ήδη προς το τέλος του σχολικού έτους και η οργάνωση της νέας σχολικής χρονιάς αποτελεί προϋπόθεση για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.

Στο πλαίσιο αυτό σας επισημαίνουμε ότι  η κοινωνικοποίηση των παιδιών αυτής της ηλικίας και η προσαρμογή τους στο σχολικό περιβάλλον απαιτεί την συνεργασία σχολείου-οικογένειας. Θα ήταν ωφέλιμο να μελετήσετε όλη η οικογένεια μαζί τον σχολικό κανονισμό του σχολείου μας, με στόχο να εμπεδωθούν και να εφαρμοστούν σωστά οι  κανόνες συμπεριφοράς από όλους. Όπως σε κάθε οργανωμένο κοινωνικό χώρο είναι προαπαιτούμενη η γνώση των κανόνων του και κατεπέκταση η τήρησή τους, έτσι και στη δική μας περίπτωση, ο οργανωμένος κοινωνικός χώρος-θεσμός είναι το σχολείο μας και οι κανόνες του ορίζονται από τον σχολικό κανονισμό  μας.

Επίσης για τη συμμετοχή τους στο μάθημα της φυσικής αγωγής, οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου θα πρέπει να προσκομίσουν στο σχολείο το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) συμπληρωμένο και θεωρημένο από γιατρό.

Το έντυπο Α.Δ.Υ.Μ. είναι διαθέσιμο εδώ.

Ευχαριστούμε πολύ!

Ο Διευθυντής & Ο Σύλλογος Διδασκόντων